Vzhledem k blízkosti hranic měla Plzeň ve své letité historii velice specifický vztah k Německu. Dlouhou dobu tady žila výrazná menšina z této země. Fungovaly tady německé instituce a kulturní scény i spolky. Druhá světová válka a nástup komunistů po roce 1948 většinu pout přetrhal. Znovu se vztahy začaly budovat až po sametové revoluci v roce 1989. Je poměrně symbolické, že na prvním bodu programu letošních oslav 730 let od založení Plzně, velmi výrazně podíleli právě Němci.
Součástí velkolepé show nazvané Open up! byli v sobotu 8. března obří loutky Dundu ze Stuttgartu. Jejich název vychází z německých slov du und du, tedy ty a ty.
Příběh byl speciálně upravený pro Plzeň. Během vyprávění na své cestě Galaxií přistáli na náměstí Republiky osmimetrový otec Vektor, který mluvil hlasem herce Martina Stránského, a jeho zhruba o pět metrů menší dcera Mia, jíž hlas propůjčila dvanáctiletá Ester Dubničková. Glosovali plzeňskou historii i život v západočeské metropoli. Připomněli její průmyslový význam, osvobození americkou armádou, zmínili se o tom, jak Plzeňané žijí sportem i kulturou. To vše za doprovodu dalšího videomappingu, který obrazově doprovázel jejich promluvy. Vesmírný návštěvníci poté vkročili mezi Plzeňany, aby se s nimi pozdravili.

























Tento článek vznikl s podporou Nadačního fondu nezávislé
žurnalistiky (NFNZ).
