Narodil se Ondřej Rohlík

Český zástupce v Evropské kosmické agentuře je z Plzně. Léta se podílí na spolupráci s českými firmami dodávajícími součástky pro vesmírný program.

Celý článek

Narodil se Karel Pacner

Spisovatel a novinář, který zemřel letos, pocházel z Janovic nad Úhlavou. Byl jediným Čechem, který se v roce 1969 jako reportér účastnil na mysu Canaveral startu Apolla 11. O dvacet let později jako první zahraniční novinář navštívil sovětský kosmodrom Bajkonur a setkal se s Jurijem Gagarinem.

Celý článek

Narodil se Jim Lovell

Významný kosmonaut sice poprvé spatřil světlo světa v americkém Clevelandu, jeho rodiče ale pocházeli z Plzeňska. Otec byl z Horní Lukavice a matka z Dolní Lukavice. Do vesmíru se vypravil hned čtyřikrát. Nejznámější je jeho mise na Apollo 13, kde působil jako kapitán. Místo přistání na Měsíci musel on i jeho posádka bojovat o život.

Celý článek
Joseph Johann von Littrow

Narodil se Joseph Johann von Littrow

Matematik, odborný publicista, hvězdář a vynálezce dialytického dalekohledu pocházel z Horšovského Týna. V oboru astronomie byl natolik významný, že je pojmenován měsíční kráter a přilehlé měsíční údolí, v němž přistála posádka Apollo 17.

Celý článek