Jan Volný se ve sněmovně věnoval především tématům daňovým a zemědělským. Je předsedou Podvýboru pro daně, cla a loterie, a místopředsedou Rozpočtového výboru. Do sněmovny kandiduje potřetí za sebou, za minulé období má ale nejvyšší absenci z pěti poslanců z Plzeňského kraje, kteří chtějí svůj mandát rovněž obhájit.
Nejnižší je v tomto porovnání rovněž počet poslaneckých návrhů zákonů, pod nimiž je Jan Volný podepsán jako spolupředkladatel. Bylo jich celkem třináct. Poslanec tak nevyužil příliš toho, že jakožto místopředseda vládnoucí strany ANO měl mimořádnou šanci prosadit téměř cokoliv. Pozměňovacích návrhů podal 22. Tři k novele zákona o spotřebních daních v souvislosti s výskytem koronaviru, šest k vládnímu návrhu daňového balíčku – například navrhnul zvýšení sazeb spotřební daně u tabáku a zahřívaných tabákových výrobků. Dva pozměňovací návrhy podal Volný k novelám o kompenzačním bonusu. Dalším byl návrh na minimalizaci nákladů pivovarů na likvidaci nebo přepracování vraceného piva, s čímž se pivovary v době koronaviru potýkaly ve velké míře.
Pozměňovací návrh podal také k návrhu státního rozpočtu na rok 2018, kdy navrhl zvýšit výdaje kapitoly Ministerstva práce a sociálních věcí na dotace na sociální služby o 1,5 miliard korun. Bylo to ale poprvé a naposledy v tomto volebním období, kdy věnoval pozornost sociální oblasti. „Chtěl bych se tímto přihlásit ke sněmovnímu dokumentu, který vznikl jako kompromisní pro potřebu řešení plateb sociálních pracovníků pro kraje. Tento pozměňovací návrh vznikal ve shodě, po dohodě a po konzultaci předsednictva, resp. grémiem rozpočtového výboru, zejména pana Jana Skopečka, pana Mikuláše Ferjenčíka, Jana Hrnčíře, Romana Onderky, paní předsedkyně Miloslavy Vostré a Stanislava Juránka,“ upřesnil Jan Volný na 4. schůzi v prosinci 2017.
Sociální služby jako velká černá díra?
V dalších letech už se v podpoře sociálních služeb neangažoval. O půl roku později, na 31. schůzi v květnu 2019 prohlásil při projednávání bodu s názvem Kritická situace ve financování sociálních služeb v roce 2019 a její řešení: „Já nejsem v této oblasti expertem. Samozřejmě jsem všemi deseti pro, aby stát se účelně postaral o naše spoluobčany, kteří to potřebují. Ale pokud vycházíte z těch vašich čísel, která jste tady předváděl, že nám chybí dvě miliardy, tak mi je to opravdu líto, a je to pro mě absolutně nedůvěryhodné,“ uvedl v reakci na předřečníka, poslance Víta Kaňkovského. „A docela mě zaráží, že se neptáte i třeba na jiné věci – proč se zdvojnásobil počet poskytovatelů těchto služeb, protože to také není úplně, že by se zdvojnásobil počet potřebných. To si také nemyslím. A to je právě ta studie, kterou by ráda paní ministryně financí viděla nejdřív, než udělá nějaké rozhodnutí, a to je zase logické. Ale to byste se měli zeptat především vy, protože pokud by se ty dvě miliardy opravdu potřebovaly a dávaly by se zvýšenému počtu poskytovatelů, tak by to mohla být také jedna velká černá díra. A těm opravdu potřebným by se to také nemuselo dostat,“ vyjádřil obavu.
Jan Volný začínal svoji politickou kariéru v roce 2006 jako starosta Chodové Plané, kde žije. Na toto období zavzpomínal v diskuzi k návrhu zákona o střetu zájmů na 13. schůzi vkvětnu 2018: „Já jsem byl taky starosta na střední obci. Chodová Planá má 1 700 obyvatel a tam byly dvě skupiny lidí. Teď to řeknu blbě matematicky, ale ta větší polovička prostě viděla, že se v té obci dějí dobré věci, že jsou tam nové a nové věci a že obec bohatne. A tu vůbec nezajímalo, co má Volný za majetek. Pak byla ta menší polovička, která v té hospodě stejně drbala Volného a stejně zaručené zprávy, že má činžák v Mariánských lázních, zaručené zprávy, že má na Kladské obrovské pozemky. A tomu nikdo nezabrání. Takže nevím, nejsem v tom odborník, ale nevím, jestli v těch nemovitých věcech není opravdu lepší to ukázat, stejně to je veřejná informace, nehrát si a neschovávat se za nějaké předsudky.“